Podział bram garażowych ze względu na sposób otwierania
Bramy garażowe wpływają nie tylko na estetykę obiektu budowlanego, ale także jego funkcjonalność. Warto na etapie projektowania budynku do przechowywania pojazdów mechanicznych zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać. Duże znaczenie przy wyborze konkretnego rozwiązania ma wielkość działki, terenu do zagospodarowania bezpośrednio przed drzwiami garażowymi. Jakie są typowe rodzaje bram?
Czym kierować się przy wyborze bram do garażu?
W każdym większym mieście można znaleźć firmę specjalizującą się w produkcji i montaż bram garażowych. W Płocku można zamówić zarówno wrota klasyczne, jak i przemysłowe. Jedne i drugie z całą pewnością będą solidne trwałe i odporne na uszkodzenia — dzięki zastosowaniu do ich produkcji najwyższej klasy komponentów, które zachowują estetyczny wygląd nawet gdy wystawione są przez długi czas na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.
Dobra brama garażowa będzie chronić przed włamaniem i jednocześnie będzie bezpieczna dla użytkownika — nie może posiadać ostrych krawędzi oraz musi zostać wyposażona w mechanizmy zapobiegające przypadkowemu zatrzaśnięciu. W przypadku wykorzystywania garażu jako przydomowego warsztatu bądź gdy jest on osadzony w bryle budynku, należy dopilnować odpowiednio wysokich parametrów izolacyjności akustyczno-termicznej, celem zmniejszenia strat cieplnych w sezonie grzewczym.
Rodzaje bram ze względu na sposób otwierania.
Biorąc pod uwagę sposób otwierania bram garażowych, wyróżnić można: bramy otwierane poziomo — tradycyjne skrzydłowe rozwierane, przesuwne, oraz harmonijkowe. Drugim typem są bramy otwierane w pionie — segmentowe górne, rolowane, uchylne, teleskopowe oraz w magazynach, halach przemysłowych szybkobieżne. Spośród wymienionych typów bramy segmentowe są jednymi z wygodniejszych i niezwykle ergonomicznych rozwiązań, pozwalających zachować dużo przestrzeni wewnątrz garażu, bez jednoczesnego pilnowania wydzielenia dodatkowego miejsca z przodu budynku.